Skip to content

47-49 Mitchell StreetBelleville, NJ 07109

Built 1940

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Nov 19, 2012

Property Information

Block5002
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF2SF 1FAM+2FA
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,050
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
34%
Improvement Value:$278,300
66%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,072+3.0%
2024$16,568+3.1%
2023$16,064+1.4%
2022$15,844+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500

To:

Sq Ft3,050DeedBook 12403, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1940