Skip to content

362 De Witt AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$298,000
Last Sale Date
Jul 13, 2005

Property Information

Block7104
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page71

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,664
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$135,000
42%
Improvement Value:$186,400
58%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,962+3.0%
2024$12,580+3.1%
2023$12,197+1.4%
2022$12,030+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$298,000

To:

Sq Ft2,664DeedBook 6210, Page 883

Property Built

Built

Year Built: 1937