Skip to content

71-79 Mary StreetBelleville, NJ 07109

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2005

Property Information

Block5005
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class47
Description2SB 2FAM
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,056
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$147,300
32%
Improvement Value:$311,100
68%
Total Assessment$458,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,487+3.0%
2024$17,942+3.1%
2023$17,396+1.4%
2022$17,158+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$294,900
DeedBook 5756, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1964