Skip to content

13-21 Grove StreetBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 14, 2021

Property Information

Block2802
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,956
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$228,500
47%
Improvement Value:$255,400
53%
Total Assessment$483,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,516+3.0%
2024$18,940+3.1%
2023$18,364-6.0%
2022$19,527+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 5479, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1957