Skip to content

48 Parkview AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1952

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block5202
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
42%
Improvement Value:$174,100
58%
Total Assessment$302,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,196+3.0%
2024$11,836+3.1%
2023$11,476+1.4%
2022$11,319+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000

To:

Sq Ft1,838DeedBook 6251, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1952