Skip to content

291 Holmes StreetBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jan 29, 2023

Property Information

Block6002
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SB2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,805
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,500
38%
Improvement Value:$249,800
62%
Total Assessment$402,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,225+3.0%
2024$15,746+3.1%
2023$15,267+1.4%
2022$15,058+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

To:

Sq Ft1,805DeedBook 20230, Page 15383

Property Built

Built

Year Built: 1957