Skip to content

37-39 Columbus AveBelleville, NJ 07109

Built 1995

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Jan 13, 2005

Property Information

Block5203
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class47
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,300
27%
Improvement Value:$348,600
73%
Total Assessment$476,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,233+3.0%
2024$18,666+3.1%
2023$18,098+1.4%
2022$17,850+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 6161, Page 747

Property Sale

SaleMulti
$260,000
DeedBook 5460, Page 617

Property Built

Built

Year Built: 1995