Skip to content

30 Columbus AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 31, 2018

Property Information

Block5204
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,500
36%
Improvement Value:$164,700
64%
Total Assessment$257,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,373+3.0%
2024$10,067+3.1%
2023$9,761+1.4%
2022$9,627+5.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 20160, Page 21119Recorded3/10/2016

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12050, Page 4413

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 5640, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1917