Skip to content

42 Columbus AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 25, 2004

Property Information

Block5204
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2SF3G 1 FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,345
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
40%
Improvement Value:$168,500
60%
Total Assessment$281,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,349+3.0%
2024$11,014+3.1%
2023$10,679+1.4%
2022$10,533+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,345DeedBook 6081, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1932