Skip to content

46 Crescent TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1947

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 3, 2019

Property Information

Block5301
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,791
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,500
41%
Improvement Value:$169,900
59%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,631+3.0%
2024$11,288+3.1%
2023$10,945+1.4%
2022$10,795+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1947