Skip to content

30 Crescent TerraceBelleville, NJ 07109

Built 1933

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Sep 1, 1993

Property Information

Block5301
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,410
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,200
49%
Improvement Value:$133,100
51%
Total Assessment$261,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,538+3.0%
2024$10,227+3.1%
2023$9,916+1.4%
2022$9,780+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,500

To:

Sq Ft1,410DeedBook 5275, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1933