Skip to content

126 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 8, 2019

Property Information

Block5302
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
44%
Improvement Value:$156,000
56%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,179+3.0%
2024$10,850+3.1%
2023$10,520+1.4%
2022$10,376+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 20190, Page 24169Recorded3/15/2019

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5585, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1927