Skip to content

108 Garden AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1932

Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Apr 7, 2009

Property Information

Block5302
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class45
Description1SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,400
45%
Improvement Value:$142,100
55%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,345+3.0%
2024$10,039+3.1%
2023$9,734+1.4%
2022$9,601+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000

To:

Sq Ft1,596DeedBook 12193, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1932