Skip to content

13 Belmohr StreetBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$156,000
Last Sale Date
Apr 27, 2001

Property Information

Block5501
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,000
49%
Improvement Value:$133,500
51%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,587+3.0%
2024$10,274+3.1%
2023$9,962+1.4%
2022$9,825+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$156,000

To:

Sq Ft1,184DeedBook 5767, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1937