Skip to content

153 Beech StreetBelleville, NJ 07109

Built 1946

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Feb 2, 2001

Property Information

Block8103
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page81

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$163,500
59%
Improvement Value:$115,600
41%
Total Assessment$279,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,256+3.0%
2024$10,924+3.1%
2023$10,592+1.4%
2022$10,447+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000

To:

Sq Ft1,176DeedBook 5751, Page 326

Property Built

Built

Year Built: 1946