Skip to content

53 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1920

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block5502
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1.5SFSH 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,827
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
50%
Improvement Value:$145,100
50%
Total Assessment$290,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,700+3.0%
2024$11,355+3.1%
2023$11,009+1.4%
2022$10,858+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,827DeedBook 20250, Page 46307

Property Built

Built

Year Built: 1920