Skip to content

36 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 14, 2019

Property Information

Block5505
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SB1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
46%
Improvement Value:$152,000
54%
Total Assessment$280,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,292+3.0%
2024$10,959+3.1%
2023$10,626+1.4%
2022$10,480+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

To:

Sq Ft1,738DeedBook 20190, Page 47857

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 12570, Page 3518Recorded8/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 1953