Skip to content

210 Division AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1940

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
May 12, 2012

Property Information

Block5505
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,900
50%
Improvement Value:$124,900
50%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,994+3.0%
2024$9,699+3.1%
2023$9,404+1.4%
2022$9,275+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,234DeedBook 12407, Page 9882

Property Built

Built

Year Built: 1940