Skip to content

155 Forest StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$231,000
Last Sale Date
May 30, 2002

Property Information

Block5603
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,400
53%
Improvement Value:$146,700
47%
Total Assessment$312,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,587+3.0%
2024$12,216+3.1%
2023$11,844+1.4%
2022$11,682+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$231,000

To:

Sq Ft1,392DeedBook 5892, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1927