Skip to content

305 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Sep 16, 2022

Property Information

Block6203
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1 FAM.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,380
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,800
48%
Improvement Value:$145,400
52%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,381+3.0%
2024$11,045+3.1%
2023$10,709+1.4%
2022$10,563+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500

To:

Sq Ft1,380DeedBook 20220, Page 95415

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 5060, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1927