Skip to content

56 Tiona AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1917

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block5604
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page56

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
52%
Improvement Value:$133,800
48%
Total Assessment$278,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,244+3.0%
2024$10,912+3.1%
2023$10,580+1.4%
2022$10,435+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft1,240DeedBook 12151, Page 8773

Property Built

Built

Year Built: 1917