Skip to content

61-67 Union Avenue U-A2Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$54,000
Last Sale Date
Jul 20, 1992

Property Information

Block5802
Lot7
QualifierC0002
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage590
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
63%
Improvement Value:$41,800
37%
Total Assessment$111,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,509+3.0%
2024$4,376+3.1%
2023$4,243+1.4%
2022$4,185+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$54,000

To:

Sq Ft590DeedBook 5220, Page 827

Property Built

Built

Year Built: 1950