Skip to content

61-67 Union Avenue U-B5Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 6, 2009

Property Information

Block5802
Lot7
QualifierC0011
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage589
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
64%
Improvement Value:$39,400
36%
Total Assessment$109,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,412+3.0%
2024$4,282+3.1%
2023$4,152+1.4%
2022$4,095+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000

To:

Sq Ft589DeedBook 12212, Page 9869

Property Built

Built

Year Built: 1950