Skip to content

61-67 Union Avenue U-D5Belleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Mar 25, 2021

Property Information

Block5802
Lot7
QualifierC0019
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
57%
Improvement Value:$52,800
43%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,953+3.1%
2024$4,806+3.1%
2023$4,660+1.4%
2022$4,596+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft800DeedBook 20210, Page 46357

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 6353, Page 337

Property Built

Built

Year Built: 1950