Skip to content

57 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1892

Last Sale Date
Apr 12, 2023

Property Information

Block5802
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class47
Description2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,670
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,500
34%
Improvement Value:$145,700
66%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,961+3.0%
2024$8,697+3.1%
2023$8,432+1.4%
2022$8,317+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1892