Skip to content

278 William StreetBelleville, NJ 07109

Commercial

Last Sale Price
$720,555
Last Sale Date
Aug 22, 1996

Property Information

Block5804
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class---
DescriptionBILLBOARDS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$222,100
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$222,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,957+3.0%
2024$8,693+3.1%
2023$8,429+1.4%
2022$8,313+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$720,555

To:

DeedBook 5466, Page 1