Skip to content

43 Mt. Prospect AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block5901
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,702
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
40%
Improvement Value:$172,900
60%
Total Assessment$285,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,526+3.0%
2024$11,186+3.1%
2023$10,846+1.4%
2022$10,697+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft1,702DeedBook 20220, Page 87694

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5384, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1955