Skip to content

24 New Street

Belleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
May 17, 2000

Property Information

Block5903
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SF 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$101,900
42%
Improvement Value:$141,200
58%
Total Assessment$243,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+3.0%
2024$9,515+3.1%
2023$9,226+1.4%
2022$9,099+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1897