Skip to content

26 New Street

Belleville, NJ 07109

Built 1897

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 3, 1995

Property Information

Block5903
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class45
Description2SF1G 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,428
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,900
49%
Improvement Value:$165,500
51%
Total Assessment$323,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,043+3.0%
2024$12,658+3.1%
2023$12,273+1.4%
2022$12,105+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft2,428DeedBook 5356, Page 197

Property Built

Built

Year Built: 1897