Skip to content

125 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1927
Other Exempt

Last Sale Price
$163,000
Last Sale Date
Aug 29, 1988

Property Information

Block6003
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,304
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,600
46%
Improvement Value:$148,800
54%
Total Assessment$275,400

Sale
$163,000

To:

Sq Ft1,304DeedBook 5042, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1927