Skip to content

80 Harrison StreetBelleville, NJ 07109

Built 1954

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block604
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
Description2SB 2FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,900
32%
Improvement Value:$248,600
68%
Total Assessment$365,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,741+3.0%
2024$14,306+3.1%
2023$13,871+1.4%
2022$13,681+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000
DeedBook 6007, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1954