Skip to content

72-74 Harrison StreetBelleville, NJ 07109

Built 2017

Last Sale Price
$482,900
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block604
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page6

Building Details

Building Class47
DescriptionNEW 2 FAM
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,038
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
26%
Improvement Value:$364,900
74%
Total Assessment$493,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,891+3.0%
2024$19,304+3.1%
2023$18,717+1.4%
2022$18,460+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$482,900

To:

Sq Ft3,560DeedBook 20170, Page 9721

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 47795Recorded6/9/2016