Skip to content

158 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 29, 2010

Property Information

Block6202
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,724
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$129,600
45%
Improvement Value:$156,600
55%
Total Assessment$286,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,542+3.0%
2024$11,202+3.1%
2023$10,861+1.4%
2022$10,712+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,724DeedBook 12239, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1927