Skip to content

148 Cedar Hill AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block6202
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,812
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,100
43%
Improvement Value:$159,400
57%
Total Assessment$281,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,353+3.0%
2024$11,018+3.1%
2023$10,683+1.4%
2022$10,537+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 20170, Page 56712Recorded6/29/2017

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12307, Page 4740

Property Built

Built

Year Built: 1927