Skip to content

293-295 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937

Last Sale Price
$386,000
Last Sale Date
Jul 16, 2020

Property Information

Block6203
Lot20
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
33%
Improvement Value:$246,300
67%
Total Assessment$366,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,773+3.0%
2024$14,337+3.1%
2023$13,901+1.4%
2022$13,711+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$386,000

To:

Sq Ft2,518DeedBook 20200, Page 72546

Property Sale

Sale
$278,000
DeedBook 12399, Page 1262

Property Built

Built

Year Built: 1937