Skip to content

174 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2017

Property Information

Block6203
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,364
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,100
44%
Improvement Value:$141,700
56%
Total Assessment$253,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,236+3.0%
2024$9,934+3.1%
2023$9,632+1.4%
2022$9,500+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,400
DeedBook 12388, Page 490

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5297, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1922