Skip to content

263 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2008

Property Information

Block6302
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,600
48%
Improvement Value:$139,200
52%
Total Assessment$265,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,720+3.0%
2024$10,403+3.1%
2023$10,087+1.4%
2022$9,949+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$282,000
DeedBook 5962, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1925