Skip to content

264 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Nov 28, 2023

Property Information

Block6304
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,100
39%
Improvement Value:$208,500
61%
Total Assessment$341,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,777+22.3%
2024$11,261+3.1%
2023$10,918+1.4%
2022$10,769+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft1,684DeedBook 20230, Page 76987

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5491, Page 948

Property Built

Built

Year Built: 1939