Skip to content

270 New StreetBelleville, NJ 07109

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block6304
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description2SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,456
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,500
46%
Improvement Value:$159,700
54%
Total Assessment$296,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,946+3.0%
2024$11,593+3.1%
2023$11,241+1.4%
2022$11,087+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,500
DeedBook 12034, Page 552

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5944, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1941