Skip to content

413 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 3, 2005

Property Information

Block6401
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF1BG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,829
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,800
42%
Improvement Value:$237,700
58%
Total Assessment$406,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,394+3.0%
2024$15,910+3.1%
2023$15,427+1.4%
2022$15,215+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft2,829DeedBook 6259, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 1953