Skip to content

345 Division Avenue

Belleville, NJ 07109

Built 1955

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 3, 2018

Property Information

Block4801
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page48

Building Details

Building Class17
Description1SBUBG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,074
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$222,200
47%
Improvement Value:$250,000
53%
Total Assessment$472,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,044+3.0%
2024$18,482+3.1%
2023$17,920+1.4%
2022$17,674+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft3,092DeedBook 20180, Page 92573

Property Sale

Sale
$460,000
DeedBook 12364, Page 2350

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 5372, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1955