Skip to content

365 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1922

Last Sale Price
$565,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block6402
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
48%
Improvement Value:$159,200
52%
Total Assessment$304,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,268+3.0%
2024$11,906+5.4%
2023$11,294+1.4%
2022$11,136+5.8%
Property History

Property Sale

Sale
$565,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 20250, Page 43169

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft1,288DeedBook 20211, Page 9708Recorded9/8/2021

Property Built

Built

Year Built: 1922