Skip to content

435 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Apr 2, 2020

Property Information

Block6402
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
47%
Improvement Value:$145,300
53%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,123+3.0%
2024$10,795+3.1%
2023$10,467+1.4%
2022$10,323+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

To:

Sq Ft1,840DeedBook 20200, Page 40288

Property Built

Built

Year Built: 1908