Skip to content

330-332 Little StreetBelleville, NJ 07109

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 16, 2013

Property Information

Block6403
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SB,1BIG 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$145,000
37%
Improvement Value:$247,000
63%
Total Assessment$392,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,809+3.0%
2024$15,343+3.1%
2023$14,876+1.4%
2022$14,673+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 6072, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1950