Skip to content

412-414 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 25, 2019

Property Information

Block6405
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,142
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
50%
Improvement Value:$122,100
50%
Total Assessment$242,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,764+3.0%
2024$9,476+3.1%
2023$9,188+1.4%
2022$9,062+5.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,142DeedBook 20190, Page 42286Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5428, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1953