Skip to content

418 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1937
Commercial

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Mar 14, 2001

Property Information

Block6405
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class---
Description2SF 1STR5APTS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,920
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,600
20%
Improvement Value:$541,800
80%
Total Assessment$674,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,199+3.0%
2024$26,396+3.1%
2023$25,593+1.4%
2022$25,243+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500

To:

Sq Ft5,920DeedBook 5816, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1937