Skip to content

503 Union AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1957

Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block6503
Lot31
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class---
Description2SF FUNERAL HOM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage8,196
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$449,800
42%
Improvement Value:$612,000
58%
Total Assessment$1,061,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$42,822+3.0%
2024$41,559+3.1%
2023$40,295+1.4%
2022$39,743+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1957