Skip to content

44 Preston StreetBelleville, NJ 07109

Built 1912

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block6503
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2G 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,188
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,700
49%
Improvement Value:$115,900
51%
Total Assessment$228,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,219+3.0%
2024$8,947+3.1%
2023$8,675+1.4%
2022$8,557+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,188DeedBook 20160, Page 45574

Property Sale

Sale
$108,000
DeedBook 5203, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1912