Skip to content

34 Tappan AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1908

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Dec 30, 2009

Property Information

Block7904
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class17
Description2SF 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,211
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,900
49%
Improvement Value:$117,600
51%
Total Assessment$230,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,296+3.0%
2024$9,022+3.1%
2023$8,747+1.4%
2022$8,628+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,211DeedBook 12234, Page 2201

Property Built

Built

Year Built: 1908