Skip to content

25 Myrtle AvenueBelleville, NJ 07109

Built 1939

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block6505
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBelleville Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1B 1FAM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,100
48%
Improvement Value:$153,000
52%
Total Assessment$295,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,901+3.0%
2024$11,550+3.1%
2023$11,199+1.4%
2022$11,046+5.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1939